TOMÁŠ LINKA

Tomáš Linka

Tomáš Linka je jednou z největších ikon české country scény. Narodil se v Praze roku 1946 a po dvouletém působení v bluegrassové kapele White Stars přešel ke Greenhorns, kde se stal jednou z klíčových osobností jejich zlaté éry 1970–1974. Po odchodu spolu s Michalem Tučným a Petrem Novotným k ústeckým Fešákům zažil nejplodnější období, kdy výjimkou nebylo ani 42 vystoupení měsíčně. Po dalším působení v kapelách Kanafas a Greenhorns se roku 1993 vrátil opět k Fešákům a od roku 1999 paralelně vystupuje i s vlastní kapelou Přímá linka.

U příležitosti blížících se 75. narozenin se rozhodl podělit o svůj neobyčejný životní příběh, který je pojmenován po jeho největším hitu „Paní má se má: Paměti countrymana“ a ve kterém rekapituluje 50 muzikantských let nejen z dob působení ve skupinách Greenhorns a Fešáci. Osobitým způsobem vypráví dosud nepublikované historky, které čtenáře překvapí i pobaví, a rovněž vzpomíná na kolegy, jako byli Michal Tučný, Mirek Hoffmann, Honza Vyčítal, Pavel Brümer, Jindra Šťáhlavský a řada dalších.

Knižní životopis Tomáše Linky zároveň představuje dosud nejobsáhleji zpracovanou historii zlaté éry kapel Greenhorns (1970–1974) a Fešáci (1975–1984) se spoustou zajímavých souvislostí a perliček.

Všechny knihy zakoupené přímo v eshopu nakladatelství STAIR JUMPER obsahují originální autogram od Tomáše Linky.

ZAKOUPIT KNIHU S AUTOGRAMEM TOMÁŠE LINKY (299 Kč)

Nová kniha Tomáše Linky byla mimo jiné představena i v rozhovoru na TV Óčko:

U příležitosti 75. narozenin Tomáše Linky byla rovněž natočena nová autobiografická píseň „Sen“:

FOUKACÍ HARMONIKA

Tomáš Linka je zároveň již desítky let nejslavnějším českým hráčem na foukací harmoniku. V závěru roku 2020 vydal unikátní rychlokurz „Foukací harmonika pro úplné začátečníky“, podle kterého se na tento všestranný nástroj může naučit hrát úplně každý, kdo dokáže počítat do deseti a kdo umí sešpulit pusu, jako když se pije brčkem.

Příručka obsahuje číselné zápisy pro 15 známých melodií a pomocí přiložené foukací harmoniky je možné začít okamžitě hrát. Již během pouhých dvaceti minut zvládnete zahrát melodie jako „Skákal pes“ nebo „Ach synku“!

SLOVY TOMÁŠE LINKY:

„S Petrem Mečířem jsem se seznámil přes americkou moderní country, kterou miluje tak jako já, když pro nás překládal z originálů texty, které jsme chtěli udělat v češtině. Jeho nadšení pro tuhle muziku dokládá třeba to, že než aby si koupil novější auto, raději investuje ušetřené peníze do letenky do USA na návštěvu koncertu nějaké country hvězdy.“

„Když jsme se jednou potkali v Úvalech na svatbě naší společné kamarádky Janičky a od dopoledních do pozdních nočních hodin tam proseděli u jednoho stolu, během tohoto intenzivního rozhovoru se zrodil nápad na sepsání této knížky. Při následné dvouleté spolupráci na její přípravě Petr projevil svůj cit pro detail a hledání historických faktů, které jsem si nemohl pamatovat. Pro něj to byla mravenčí práce, když po našich mnohahodinových pracovních schůzkách, kdy já jsem jen nastínil pár nápadů, on ještě po tom pátral na internetu a v knihovnách, telefonoval a scházel se s pamětníky, aby obraz byl historicky přesný.“

„Za tuhle neskutečnou práci, která ve výsledku ani není vidět, ti, Petře, vyjadřuji svůj neskonalý dík!!!“

Tom, 17. 3. 2020

Všechny knihy zakoupené přímo v eshopu nakladatelství STAIR JUMPER obsahují originální autogram od Tomáše Linky.